Każdy doskonale wie, że nie da się obecnie żyć bez dostępu do energii elektrycznej w domu. Ta jej wielka potrzeba nie powoduje jednak tego, że instalacja elektryczna jest w każdym domu położona perfekcyjnie. Zdarzają się mniejsze lub większe błędy, które mogą niestety, ale rzutować na jakość instalacji, a nawet bezpieczeństwo jej używania. Jakie są zatem najpopularniejsze błędy, które się popełnia podczas kładzenia domowej instalacji elektrycznej?
Niewystarczająca ilość gniazdek
Podczas projektowania instalacji elektrycznej najczęściej dochodzi do nieoszacowania potrzeb i zamontowania zbyt małej ilości gniazdek w danym pomieszczeniu niż faktycznie będzie potrzebne. Prowadzi to do używania ogromnej ilości przedłużaczy i listw rozdzielających, które po prostu szpecą pomieszczenie.
Żeby tego uniknąć, wystarczyłoby tylko poprawnie oszacować, co będzie w danym pomieszczeniu używane, a także pamiętać, że jedno lub dwa gniazdka nadmiaru, to bezpieczne zabezpieczenie i warto, żeby nawet były nieużywane, niż żeby miało ich zabraknąć.
Za mało światła
Podobnie jak w przypadku gniazdek elektrycznych, tak samo często zdarza się, że za mało jest zamontowanych w pomieszczeniu punktów świetlnych. Często z powodu niewiedzy, a często z chęci oszczędzenia, zamiast trzech lub czterech punktów w pomieszczeniu znajdują się zaledwie dwa, co przekłada się na niedostateczne doświetlenie danego wnętrza.
Jak to rozwiązać? Oczywiście można zastosować mocniejsze szarówki, lecz błąd w tym wypadku będzie trudny do poprawienia, ponieważ konieczne byłoby przeprowadzenie remontu i dołączenie nowych punków świetlnych. Dlatego tak ważne jest to, aby jeszcze na etapie projektowania odpowiednio dobrze zaplanować ich ilość.
Przewody położone niezgodnie ze sztuką
To, w jaki sposób położone są na ścianach kable elektryczne, to nie tylko kwestia wygody montera, lecz niezwykle istotne z punktu widzenia użytkowego zagadnienie. Często zdarza się tak, że monter kładzie przewody po najkrótszej linii lub tak, jak jest mu wygodnie. Nielogiczne i niezgodne ze sztuką kładzenie kabli elektrycznych może spowodować nawet ryzyko ich przerwania, co oznaczać będzie w najlepszym wypadku wyskoczenie bezpiecznika, a w najgorszym nawet ryzyko porażenia prądem.
Jak unikać takiego scenariusza? Konieczne jest w tym wypadku pamiętanie, że kable elektryczne należy kłaść zawsze w linii prostej, a także zawsze pod kątem 90 stopni. Dobrym pomysłem jest niekładzenie przewodów w miejscach, gdzie mogą być montowane inne rzeczy, dlatego też poleca się poprowadzenie ich przykładowo z gniazdka linią prostą aż do samego sufitu i przy suficie dalej do kolejnego gniazdka.