Co wpływa pozytywnie na ludzki mózg?

O mózg, jak o każdy inny organ naszego ciała należy odpowiednio dbać. Podstawą jest odpowiednie odżywianie, walka z nadwagą i ćwiczenie pamięci. Co zatem powinniśmy robić, aby nasz mózg był jak najdłużej sprawny?

Na początek listy wysuwa się głęboki sen. W jego trakcie naprawiają się drobne uszkodzenia, a kiedy nam się coś śni, nasza pamięć się porządkuje. Aby zregenerować mózg potrzebujemy minimum 4 godziny snu. Co ciekawe mózg lubi też gry komputerowe, które są treningiem dla komórek nerwowych. Pobudzają powstawanie nowych komórek nerwowych i ich połączeń, a to poprawia uwagę i stymuluje procesy poznawcze. Na nasz mózg i dobrą pamięć wpływa też sport. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, ponieważ dotleniają mózg. Można tu wymienić jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie. Takie regularne ćwiczenia zwiększają objętość istoty szarej w mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji oraz istoty białej, która zarządza komunikacją między różnymi obszarami mózgu. To spowalnia starzenie się i chroni przed demencją.

co sprzyja mózgowi

okazje.info.pl

Należy również dbając o swój mózg mieć na uwadze, że nie jesteśmy stworzeni do wielozadaniowości. Jeśli wykonujemy kilka czynności naraz to pobudzane jest wydzielanie kortyzolu, który jest hormonem stresu oraz pobudzana jest produkcja adrenaliny. A to męczy mózg.Podobnie jak zażywanie nadmiernej ilości leków, które zmniejszają objętość istoty szarej i pogarszają nasze codzienne funkcjonowanie. Dla mózgu niezmiernie ważna jest też ciągła nauka, zatem jeśli chcemy mieć sprawny umysł, powinniśmy dostarczać mu ciągle nowych informacji. Szczególnie skuteczna jest nauka języków obcych. Otyłość obniża zdolność intelektualną i umiejętność skutecznego myślenia. Powoduje też rozwój demencji.