Jak kofeina wpływa na organizm człowieka?

Kofeina kojarzy nam się z filiżanką kawy, która pobudza rano do działania i pozwala przezwyciężyć wczesnopopołudniowe zmęczenie pracą. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy jak duży wpływ kofeina wywiera na nasz organizm. Wrażliwość ludzkiego organizmu na kofeinę może być bardzo różna. Najczęściej jest to działanie pobudzające, jednak są osoby, które powinny uważać na jej spożywanie. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży, a także osób z problemami krążeniowymi.
Nadmierne spożycie kawy oraz innych środków spożywczych zawierających kofeiną może prowadzić do uzależnienia się od niej, co nie jest zjawiskiem aż tak rzadkim. Często uzależniona osoba nawet nie zdaje sobie sprawy z takiego uzależnienia. Należy zauważyć, że w małych ilościach kofeina wpływa pozytywnie na nasz organizm -układ krwionośny i serce, ale w zbyt dużych ilościach może powodować wiele skutków ubocznych.

kawa

okazje.info.pl

Kofeinę, ze względu na jej walory pobudzające, cenią przede wszystkim osoby zapracowane, młodzi ludzie ale także sportowcy, chociaż nie w postaci filiżanki kawy, a w postaci suplementów diety lub spalaczy tłuszczu. W normalnych dawkach czyli w ilości około dwóch filiżanek dziennie, jej wpływ na organizm jest bardzo pozytywny – pobudza, poprawia krążenie krwi, redukuje zmęczenie, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów, jednak w większych dawkach może powodować niebezpieczne uzależnienie. Kofeina wpływa bezpośrednio na układ nerwowy pobudzając receptory do zwiększonej produkcji energii w komórkach. Do tego dołącza często polepszenie koncentracji, łatwość zapamiętywania oraz zwiększenie metabolizmu. Kofeina przyspiesza działanie układu trawiennego, stąd często może mieć również działanie lekko przeczyszczające. Ta substancja zawarta w szczególności w kawie wchłania się bardzo szybko, bo po niecałej godzinie od przyjęcia i od razu metabolizowana jest w organizmie. Najsilniej działa na układ nerwowy i receptory odpowiedzialne za metabolizm energetyczny komórek, jednak po drodze pobudza także układ pokarmowy, krwionośny oraz oddechowy. Miłośnicy kawy jako źródła kofeiny muszą jednak wiedzieć, że stosowanie kofeiny w tabletkach czy kapsułkach, jest o wiele bardziej skuteczne w kwestii polepszenia metabolizmu, niż wypijanie jej w formie herbaty czy kawy.