Poznaj jarmuż – witaminową bombę!

Dawno, dawno temu nasze babcie i prababcie często jadały jarmuż. Z czasem zapomnieliśmy o tym warzywie, zajadając się bardziej zachodnią żywnością. Jednak teraz nadszedł czas renesansu jarmużu – na nowo odkrywamy jego właściwości, setkę mikroelementów, witamin czy innych minerałów. Poznaj jarmuż – twojego nowego przyjaciela.

Jarmuż – źródło witamin

Jarmuż to roślina pochodząca z rodziny kapustowatych. Uprawiana jest praktycznie wszędzie, w różnych odmianach – zielonej, fioletowej, a nawet i brązowej. To naturalne źródło białka, błonnika, ale także i szeregu witamin, jak C, A, K, E czy B6. Oprócz tego posiada sulforafan, czyli przeciwutleniacz o właściwościach antyrakowych. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita, prostaty, jajników czy piersi.

Jarmuż - źródło witamin

Źródło: http://zasoby.ekologia.pl/

Przede wszystkim jarmuż zawiera też wiele wapnia, dzięki czemu zapobiega osteoporozie. Luteina, która jest w nim zawarta chroni oczy, a regularne spożywanie pozwala obniżyć ryzyko zachorowania na miażdżycę, czy zmniejsza poziom cholesterolu. Co jeszcze? To przecież nie wszystkie właściwości jarmużu. Dodatkowo jeszcze odkwasza organizm, zwalcza infekcje, działa regenerująco oraz przeciwzapalnie. Cierpisz na choroby żołądka lub dwunastnicy? Postaw właśnie na niego, by niszczyć bakterie oraz poprawić przemianę materii.