Tajemnice chleba – Akademia Smaku Bosch

Niedawno odbyły się pierwsze warsztaty Akademii Smaku Bosch. Konsumenci, którzy wzięli udział w konkursie i nadesłali swój najlepszy przepis na chleb spotkali się w Centrum Domowych Inspiracji i pod okiem szefów kuchni – Tomasza Jakubiaka, Tomasza Lacha i aktorki Katarzyny Glinki odkrywali nowe smaki i tajniki wypiekania pieczywa.

Podróż do smaków dzieciństwa

Na pierwszych warsztatach nowej edycji Akademii Smaku marka Bosch zabrała wyłonionych w konkursie uczestników w sentymentalną podróż do ich dzieciństwa. Goście sprawdzali proste sposoby na przygotowanie domowego chleba, w sposób naturalny i szybki. Składniki poszły w ruch, a zapach pieczywa wypełnił całe Centrum Domowych Inspiracji. Chleb tradycyjny, śniadaniowy z Australii, czy wreszcie chleb kakaowy to tylko kilka przykładów tego, co przygotowali uczestnicy warsztatów pod czujnym okiem cenionego szefa kuchni Tomasza Jakubiaka oraz blogera kulinarnego Tomasza Lacha. Kucharzy i uczestników warsztatów wspierała swoją obecnością Katarzyna Glinka, występująca w mini serialu „Akademia Smaku” emitowanym na TVP2. Tematem kolejnego spotkania z cyklu Akademia Smaku Bosch będzie kasza, tak zdrowa i łatwa w przygotowaniu, a przez wiele lat niedoceniana i zapomniana. Dziś wraca do łask i stanowi podstawę wielu wyszukanych dań.

akademia smaku bosch

materiały prasowe

Projekt – Akademia Smaku Bosch

Akademia Smaku Bosch to projekt warsztatów kulinarnych, który marka Bosch rozpoczęła w 2013 roku. Każde ze spotkań poświęcone jest konkretnemu tematowi związanemu ze sztuką kulinarną. Trwająca właśnie trzecia edycja jest wyjątkowa, ponieważ doczekała się własnego mini serialu w TVP2. W warsztatach biorą udział  osoby wyłonione w konkursie, które pod okiem cenionego szefa kuchni Tomasza Jakubiaka, blogerów kulinarnych Tomasza Lacha i Piotra Ogińskiego oraz wsparciu aktorki Katarzyny Glinki zdobywają cenną wiedzę przez wykorzystanie jej w praktyce.