Dobroczynne działanie tranu

Tran obecnemu pokoleniu rodziców kojarzy się zapewne z płynną miksturą o nieprzyjaznym smaku, którym męczyły nas mamy i babcie. I chociaż tran to samo zdrowie, po takich przeżyciach ciężko nam się do niego współcześnie przekonać. Tymczasem tran faktycznie jest rewelacyjnym środkiem prozdrowotnym – źródłem mnóstwa witamin i innych składników odżywczych.

Czym dokładnie jest tran?

Tran nazywany inaczej olejem wątłuszowym jest tłuszczem w ciekłej postaci, który otrzymuje się z wątroby dorsza atlantyckiego, a także innych ryb z rodziny dorszowatych. W rzeczywistości nazwą tranu określa się również ciekłe tłuszcze pozyskiwane z innych gatunków ryb, takich jak wieloryby czy rekiny. Czysty tran bez żadnych dodatków charakteryzuje się specyficznym, dla większości osób niezbyt przyjemnym zapachem i smakiem, który tak dobrze pamiętamy z dzieciństwa.

zalety tranu

okazje.info.pl

Korzyści ze stosowania tranu

Korzyści wynikające z zażywania tranu zbadano w pełni na początku XX wieku, kiedy stwierdzono, że tran z wątroby dorsza pomaga w leczeniu krzywicy. W ramach dalszych badań, w latach dwudziestych XX wieku, ujawniono, że substancja ta jest bogata w witaminy, takie jak witamina A i D oraz bardzo korzystnie wpływające na ludzki organizm kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Dzięki takim składnikom, tran okazał się niezastąpionym suplementem diety po drugiej wojnie światowej, kiedy występował powszechny niedobór w diecie tych własnie substancji odżywczych i witamin. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku to z kolei okres popularyzacji tranu wśród dzieci, jako środka uzupełniającego niedobory wymienionych wcześniej witamin A i D. Z czasem jednak, na skutek niewystarczającej wiedzy na temat właściwości prozdrowotnych tranu i jednocześnie ze względu na jego nieprzyjemny smak i zapach, przegrał on walkę z wprowadzonymi na rynek syntetycznymi odpowiednikami witaminy A i D. Współcześnie jednak tran odzyskał swoją popularność, także dlatego, że poznano jego inne właściwości, ale również przez zmianę na bardziej przyswajalną pod względem psychologicznym formę czyli kapsułki z tranem lub tran do picia o różnych przyjemnych smakach.