Popularne zwyczaje związane z Walentynkami

Walentynki to święto, które pojawiło się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jest to zatem święto stosunkowo młode, stąd Polacy nie wypracowali sobie własnych zwyczajów i tradycji z nim związanych, przejmując te z krajów anglosaskich, z których owe święto się wywodzi.

Na walentynki – kartki z życzeniami

Podobnie jak na Zachodzie, najpopularniejszą i najpowszechniejszą tradycją walentynkową jest obdarowywanie ukochanych osób ozdobnymi kartkami i wysyłanie listów czy wierszyków, najlepiej anonimowych, podpisanych „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”. Chociaż w sklepach jest dostępna cała masa przeróżnych kartek z wyznaniami miłości, warto postarać się nieco bardziej i przygotować taką kartkę własnoręcznie. Albo przynajmniej własnoręcznie ją wypisać, zamiast opierać się na gotowych życzeniach w kartkach ze sklepu. Wśród wielu wzorów, największą popularnością w Walentynki cieszą się kartki w kształcie serca lub z jego motywem.

prezenty na walentynki

okazje.info.pl

Jeśli jesteśmy z kimś już dłuższy czas i mamy własne określenia drugiej osoby, jak „miś” czy „myszka”, można wybrać kartkę z takim motywem, aby od razu dana osoba wiedziała kto jest nadawcą walentynkowej kartki. Jednak kartki to oczywiście nie jedyny zwyczaj Walentynowy. Przyjęło się, że w Walentynki mężczyzna obdarowuje ukochaną czerwoną różą lub całym ich bukietem, podkreślając w ten sposób płomienność swoich uczuć do wybranki. A oprócz kwiatów, warto dodać do kartki walentynkowej drobny upominek, niemalże gadżet – czy to własnoręcznie wykonany, czy to kupiony. Fajnym pomysłem jest również własnoręczne przygotowanie kolacji czy deseru, szczególnie jeśli na co dzień tego nie robimy. Może to stanowić miłe zaskoczenie dla naszego partnera lub partnerki. Wśród podstawowych tradycji walentynkowych zdecydowany prym wiedzie jednak wręczanie kartek z życzeniami – czy to osobiście, czy za pośrednictwem poczty. Ma to głęboko zakorzenioną tradycję, ponieważ także dawniej kartki stanowiły główny zwyczaj walentynowego dnia. Co ciekawe, w dawnej Anglii, to dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły od domu do domu, śpiewając miłosne piosenki z motywem „Dzień Dobry Walenty”, a z kolei w Walii zakochani obdarowywali się dekorowanymi, drewnianymi łyżeczkami. Poszukiwanie pomysłów na walentynkowy prezent ułatwi z pewnością porównywarka Okazje.info.