Jak zapewnić dzieciom przyjazny im dom?

W wielu domach członkami rodziny są dzieci, dlatego budując dom, urządzając go i zagospodarowując przestrzeń wokół niego warto mieć na uwadze to, że mali mieszkańcy mają inne potrzeby niż ludzie dorośli i aby uczynić ich życie w rodzinnym domu szczęśliwym i radosnym, warto w miarę możliwości zadbać o te odmienne potrzeby małych domowników.
Budując dom dla swojej rodziny, w której są dzieci, tworzy się nie tylko budynek, ale rodzinne gniazdo dla maluchów, które na zawsze będzie kojarzyć im się z mamą i tatą, zapachem domowego obiadu, beztroskimi latami dzieciństwa – miejsce do którego będą powracać zawsze, czy to faktycznie, czy też w podróżach sentymentalnych do swojej krainy dzieciństwa.

dom bezpieczny dla dzieci

iclipart.com

Pierwsze ważne spostrzeżenie jest takie, że dla dzieci równie ważny jak sam budynek domu jest teren go otaczający. To tutaj przedobrej pogodzie aktywnie spędzają czas, rozwijają się i zdobywają nowe sprawności. Maluszki śpią w cieniu drzew, starsze dzieci wspinają się na nie, grają w piłkę, w berka czy chowanego. Mając w domu małą pociechę warto przy budowie, nawet na najmniejszej działce, wygospodarować miejsce na mini plac zabaw, w którym nie powinno zabraknąć piaskownicy i huśtawki. Możemy zamiast stałych elementów takiego placu zabaw wykorzystać ogólnie dostępne na rynku huśtawki przenośne czy rozkładane, plastikowe zjeżdżalnie. Starsze dzieci na pewno ucieszą się z kosza do koszykówki, chociażby mini bramki do piłki nożnej czy miejsca na rozkładany latem basen dmuchany. A na chłodniejsze dni, czy deszczową pogodę pozostawmy trochę miejsca na tarasie, by mogły się na nim odbywać wyścigi samochodzików czy powstawały dziecięce dzieła sztuki. Warto mieć również na uwagę, aby wyjście do pięknie zagospodarowanego ogrodu było bezpieczne i nie stanowiło dla dziecka istnego toru przeszkód. W pobliżu wejścia można przygotować schowek na dziecięce zabawki ogrodowe, jak wiaderka do piasku, piłkę czy rowerek.