Wpływ koloru we wnętrzu na użytkownika

Wybierając kolory poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, warto brać pod uwagę nie tylko preferencje kolorystyczne, rodzaj farby, jej producenta, występowanie połysku lub jego brak, ale również to, jak barwy oddziałują na człowieka, które przeszkadzają, a które sprzyjają poszczególnym funkcjom pomieszczeń w domu. Ma to znaczenie, ponieważ podobnie jak w przypadku ubrań czy makijażu kolory mogą podkreślać urodę wnętrza, sprzyjać samopoczuciu domowników lub ich rozpraszać. Przytłaczać lub dodawać energii.

kolory we wnętrzu

okazje.info.pl

Znaczenie barw we wnętrzu jest bardzo duże. Niektóre barwy mogą bowiem stymulować, pozytywnie nastawiać do życia, a niektóre wręcz przeciwnie – działać niekorzystnie. To, jak dany kolor oddziałuje na konkretną osobę jest w dużej mierze kwestią indywidualną i zależy od wieku, płci a nawet tego, jakie miała dzieciństwo. Generalnie jednak pewne barwy lub ich grupy wpływają podobnie na ludzi.
Barwy w najprostszym podziale to kolory ciepłe i zimne. Ciepłe, jak czerwień, pomarańcz żółć to efekt ciepła, przytulności, ekscytacji, pasji i ożywionego podejścia do życia, a także kreatywności. Z kolei barwy zimne, o charakterze pasywnym, uspakajają, wyciszają – są to fiolety i gama niebieskich barw. Zieleń w zależności od odcienia może być ciepła lub zimna, w zależności od tego czy przeważa w nim żółty czy niebieski.