Pij kawę – na zdrowie

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Często robimy sobie wyrzuty, bo sądzimy, że jest ona niezdrowa. Badania jednak potwierdzają, że osoby pijące kawę żyją dłużej!

Filiżanka kawy; Młynek do kawy

Profesor Frank Hu z Harvard T.H. Chan School of Public Health twierdzi, że fani kawy żyją dłużej. Wynika to z faktu, że rzadziej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne i cukrzycę typu 2. Co ciekawe popełniają również mniej samobójstw. Trwające 30 lat badania objęły 210 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Według badania opublikowanego w „New England Journal of Medicine” picie kawy zmniejsza ryzyko udaru mózgu, chorób układu oddechowego i cukrzycy. Próba obejmowała 400 tysięcy osób. Współautorka pracy, Ming Ding, stwierdziła, że korzystny wpływ na zdrowie tej czarnej cieczy wynika z tego, że zawiera ona substancje, które zmniejszają oporność organizmu na insulinę. Przeciwdziałają także stanom zapalnym, które pojawiają się przy wielu chorobach. „Circulation” podkreśla niezależność autorów.

Jeżeli chcemy przedłużyć swoje życie według badania powinniśmy pić kawę często. Najlepiej od trzech do pięciu filiżanek dziennie. Pamiętajmy jednak, że jej dobroczynne działanie nie ochroni nas przed cukrzycą, jeżeli będziemy do niej dodawać tłuste mleko, cukier i syropy. Duże cappuccino czy frappuccino zawiera nawet 560 kalorii. Dodatkowo spożywanie jej w zbyt dużych ilościach sprzyja nerwowości, lękom i napadom paniki.