Ile kalorii stracę tańcząc Zumbę?

Zumba jest sportem, który daje nie tylko mnóstwo pozytywnej energii, ale też pozwala szybko i skutecznie schudnąć. Co ważne, na zajęciach nawet nie czujemy, że aż tyle kalorii spaliliśmy, bo wszystko odbywa się w mega pozytywnej atmosferze, przy towarzyszeniu ogromnej ilości endorfin. Ale ile dokładnie kalorii spalimy tańcząc Zumbę? I dlaczego właściwie zajęcia te dają tak dobre efekty?

chrzanic

Na początku należy wspomnieć, że Zumba to trening z grupy cardio, czyli tych zajęć, które utrzymywane są na umiarkowanym poziomie intensywności. W trakcie całych zajęć tętno utrzymywane jest na poziomie 60-70% tętna maksymalnego, czyli znajduje się w strefie określanej jako „fat burning zone”. Taki poziom sprawia, że zapotrzebowanie naszego ciała na tlen zostaje znacznie zwiększone, a jednocześnie tłuszcze zaczynają się przekształcać w energię.

Idąc dalej trzeba powiedzieć, że dzięki tańczeniu Zumby gospodarka hormonalna naszego organizmu jest regulowana. Zwłaszcza chodzi tu o zwiększenie produkcji insuliny oraz somatotropiny, czyli hormonów pozytywnie wpływających na metabolizm. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, że zajęcia Zumby angażują do pracy niemal wszystkie mięśnie naszego ciała, dzięki czemu poprawiamy kondycję całego organizmu.

Jedna godzina treningu typu Zumba Basic to spalenie około 450 kalorii, czyli dokładnie tyle ile podczas biegania. Zumba Tonning, czyli wersja z ciężarkami, pozwala na pozbycie się nam aż 600 kalorii. Z kolei Zumba Aqua, czyli trenowana w wodzie, to aż 800 kalorii na godzinę mniej, co wiąże się z koniecznością pokonywania oporu wody.