Świat bez kolorów czyli czym jest daltonizm?

Są osoby, które nie widzą kolorów. Zaburzenia widzenia barwnego to wada wrodzona, a jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego fizyka i chemika, J. Daltona, który jako pierwszy opisał ślepotę na barwę zieloną i czerwoną.

Wada ta jest dziedziczna i dotyka przede wszystkim mężczyzn (około 8% populacji), a zdecydowanie rzadziej kobiet (0,5% populacji) i zawsze dotyka obojga oczu. Oprócz dziedziczenia, choroba ta może być efektem przejścia poważnej choroby oczu, np. choroby siatkówki. Daltonizm definiuje się często jako ślepotę na barwę czerwono-zieloną. Wystepować może jednak w postaci ślepoty tylko na barwę czerwoną, zdecydowanie rzadziej na zieloną, a w stopniu marginalnym na niebieską. Zazwyczaj u osób z daltonizmem nie ma innych zaburzeń widzenia związanych z jego ostrością, która jest zwykle prawidłowo. Zdarzają się, chociaż niezwykle rzadko, przypadki całkowitej ślepoty na barwy, ale wówczas temu schorzeniu towarzyszą inne wady, jak szczątkowa ostrość wzroku.

www.oko.info.pl

www.oko.info.pl

Wadę widzenia w postaci daltonizmu wykrywa się w czasie badań u okulisty, przy użyciu tablic barwnych pseudoizochromatycznych, ewentualnie wykorzystując przyrząd nazywany anomaloskopem.