Asertywność czyli warto nauczyć się odmawiać

Wiele osób nie potrafi odmówić pomocy czy często raczej zrobienia czegoś za kogoś – czy to w rodzinie czy w życiu zawodowym. Nie dobrze jeśli zgadzamy się na wszystko o co nas proszą, nawet jeśli nie mamy na to ochoty. Tymczasem jest to wykorzystywanie naszej uprzejmości i właśnie tego braku sprzeciwu. Warto umieć odmówić, jeśli nie chcemy w coś się angażować. Oczywiście bycie pomocnym, życzliwym dla innych to nie wada, jednak problem pojawia się wtedy, gdy starając się zadowolić innych postępujemy wbrew sobie. A przecież my też mamy potrzeby i nasze marzenia nie są gorsze czy mniej ważne.

chocolatepillow.com

chocolatepillow.com

Najczęściej nie odmawiamy pomocy w przekonaniu, że taka odmowa spowoduje, że inni przestana nas lubić i uznają, że jesteśmy egoistami. A jest dokładnie odwrotnie – właśnie asertywność czyli umiejętność bezpośredniego, uczciwego i grzecznego nie sprawia, że otoczenie bardziej nas szanuje.

Jak zatem powiedzieć nie? Przede wszystkim nie należy się tłumaczyć i przepraszać, a tym bardziej szukać wykrętów. Należy być szczerym i koncentrować się na własnych odczuciach, a nie na opinii i uczuciach innych. Do tego nie należy podnosić głosu i dać się ponieść emocjom. Należy pamiętać, że każdy ma prawo o coś poprosić, a my mamy prawo odmówić.