A co jeśli nie lubisz swojej pracy?

Mało kto może sobie pozwolić na niepracowanie. Zazwyczaj decydują o tym kwestie finansowe. ale jeśli pensja staje się jedyną motywacją do pracy, to często sygnał, że należy szukać nowego rozwiązania i nowego zajęcia. Każdy pracuje nie tylko dla finansowego wynagrodzenia. Chcemy czuć się potrzebni, widzieć, że nasze działanie ma głębszy sens.

Okazuje się, że aż 25% Polaków jest rozdartych, z jednej strony deklarując, że nie wyobraża sobie bezczynności, z drugiej przyznając jednak, że nie znosi swego obecnego zajęcia i najchętniej by z niego zrezygnowała, gdyby nie przymus zarabiania pieniędzy. wynika to niestety z pogarszających się warunków pracy i spadku zaufania do przełożonych.  Socjolodzy podkreślają, że przez ostatnie dziesięć lat systematycznie pogarszają się warunki, w jakich pracujemy, a nasze zaufanie do szefów maleje. Co ciekawe w Polsce najmniej zadowolone ze swojej sytuacji zawodowej są osoby w wieku 45-60 lat, których entuzjazm topnieje wraz z liczbą przepracowanych lat. Wynika to z tego, że w naszym kraju ludziom starszym rzadziej przydziela się odpowiedzialne i ciekawe zadania, a przełożeni nie widzą w doświadczonych pracownikach potencjału.

infopraca.pl

infopraca.pl

Ratunkiem dla osób, które nie mogą zrezygnować z pracy, staje się hobby. Czy to ogrodnictwo, czy jazda na rowerze, nauka tańca brzucha czy wypady za miasto z przyjaciółmi. Większość pracowników przyznaje też, że satysfakcji upatruje raczej w udanym życiu rodzinnym niż karierze i to zaczyna też coraz częściej  dotyczyć młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową.

Często problemem jest spontaniczność, która powoduje w przypadku zawodu i pracy, że nie jesteśmy w stanie zagrzać dłużej miejsca w żadnej pracy i ciągle poszukujemy nowości. Takie osoby często nie potrafią określić do czego tak na prawdę się nadają, bo tak na prawdę w niczym nie miały okazji i czasu się sprawdzić.