Gelotologia czyli śmiej się na zdrowie

Już w starożytności stosowano terapię śmiechem, a współcześnie powstała dziedzina naukowa badająca to zjawisko, a jej nazwa gelotologia pochodzi od greckiego słowa gelos, oznaczającego uśmiech.  Znane jest powszechnie powiedzenie, że śmiech to zdrowie. Pogodni, dużo śmiejący się ludzie rzadziej chorują,  a jeśli już przytrafią się im jakieś dolegliwości, szybciej się ich pozbywają. Pod wpływem śmiechu wzrasta liczba białych krwinek, które niszczą szkodliwe wirusy i bakterie, a do tego zmniejsza się napięcie nerwowe, które jest główną przyczyną wielu schorzeń.

iclipart.com

iclipart.com

W czasie śmiechu serce ludzkie pracuje z większą siłą, dlatego też do mózgu dociera trzykrotnie więcej tlenu niż normalnie. A co za tym idzie poprawie ulega nasza wydajność psychiczna, koncentracja i refleks. Śmiech ma również dobroczynny wpływ na płuca. Normalny oddech dostarcza około pół litra powietrza, a gdy się śmiejemy wdychamy go aż półtora litra, zatem w ten sposób płuca dokładniej oczyszczają się z toksyn. Wybuch śmiechu wprawia w ruch aż sto pięćdziesiąt mięśni – twarzy, szyi, ramion czy klatki piersiowej, a także brzucha. Okazywanie radości wpływa także korzystnie na wszystkie organy wewnętrzne, pobudza też do drgań przeponę, masuje serce, płuca i cały przewód pokarmowy.

Śmiech też zbawiennie wpływa na naszą psychikę – ludzi często się śmiejących rzadko dopada chandra, czują się szczęśliwsi niż osoby smutne i poważne.