Prawda czy mit – żywienie

Wraz z rozwojem nauk o żywieniu pojawia się wiele teorii na temat tego, co powinno się jeść, a czego nie, bo jest np. szkodliwe. Pewne rzekome fakty są przekazywane z ust do ust, utrwalając w ten sposób nieraz zupełnie mylne przekonanie, że danego rodzaju pożywienia np. nie powinniśmy spożywać, bo jest niedietetyczne, nieekologiczne, niezdrowe.

agro.st

Źródło: www.agro.st

Podążając jednak za taką modą i za tzw. zdrowym trybem życia, łatwo wpaść w pułapki mitów żywieniowych. Pierwszy z mitów mówi o tym, że żywność ekologiczna jest bardziej odżywcza niż żywność pochodząca z upraw tradycyjnych, standardowych. Z punktu widzenia walorów zdrowotnych takiej żywności, oczywiście jej spożywanie jest korzystniejsze, ponieważ pochodzi ona z gospodarstw ekologicznych i jest w nich wytwarzana bez dodatku nawozów sztucznych, pestycydów, regulatorów wzrostu i dodatków do żywności. Z tych powodów żywność taka jest mniej skażona chemicznie i uważana za zdrowszą od pozyskiwanej w sposób standardowy. Nie ma to jednak przełożenia na stwierdzenie, że żywność ekologiczna odznacza się wyższą wartością odżywczą niż żywność produkowana konwencjonalnie.

fmh

Źródło: www.forummleczarskie.pl

 

Inny mit to stwierdzenie, że produkty light są zdrowsze i mniej kaloryczne, a w zawiązku z tym można je jeść bez większych ograniczeń, co jest oczywiście nieprawdą. Produkty light bazują na mniejszej ilości cukru niż produkty standardowe, jednak w związku z tym mają więcej tłuszczu dla zachowania odpowiednich walorów smakowych produktu. Może też być odwrotnie – tłuszcze zastępuje się cukrem, więc produkt nie jest zdrowszy od tradycyjnego. Kwestia ta nie jest prawnie uregulowana i tak naprawdę nawet na niezbyt zdrowym i mało kalorycznym produkcie może pojawić się określenie light.

mleczarnia.lowicz.pl

Źródło: www.mleczarnia.lowicz.pl

Patrząc w stronę negatywnych mitów żywieniowych, na pierwszy plan wysuwa się kwestia mleka UHT, które uważa się powszechnie za niezdrowe, ponieważ ma długi termin przydatności do spożycia, a więc zawiera konserwanty. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, ponieważ długa data ważności nie wynika z użycia środków chemicznych, tylko z termicznej obróbki – mleko przez kilka sekund jest gotowane w wysokiej temperaturze, co eliminuje z niego bakterie odpowiedzialne za szybsze psucie się tego płynu, a także niekorzystnie wpływające na nasz organizm. Jednocześnie, praktycznie wcale nie ma ubytku składników mineralnych czy odżywczych.