Lepiej chodzić do stomatologa niż cierpieć

Z badań nad nawykami Europejczyków związanych z higieną i zdrowiem jamy ustnej przeprowadzonym przez Sensodyne wynika, że blisko 40% Polaków idzie do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać ból, a nie na regularna kontrolę. Najczęściej zaś podawana przyczyna jest strach przed wizytą u stomatologa. Polacy najczęściej chodzą do dentysty z powodu bólu, a nie na kontrolę. Co trzeci z naszych rodaków po prostu boi się wizyt u stomatologa. Boimy się bardziej niż np. Włosi, Francuzi czy Hiszpanie.

Man with toothache

Źródło: www.iclipart.com

Strach przed wizytą u stomatologa jest swego rodzaju fobią, która powoduje, że w rezultacie musimy się nacierpieć bardziej, a i przy okazji zapłacić więcej, gdy musimy intensywnie leczyć mocno zaniedbane zęby. Jeśli bowiem pacjent zgłasza się do gabinetu dopiero zmuszony bólem, z reguły trzeba wykonać mnóstwo wypełnień, a nawet ekstrakcje i prace protetyczne. Takich zabiegów i związanych z nim wydatków można jednak uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie.

Dentist in exam room with woman in chair

źródło: www.iclipart.com

Z czego to wynika? Dentofobia często powodowana jest złymi doświadczeniami związanymi z wizytą u dentysty jakie pamięta się jeszcze z dzieciństwa, dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie dziecka przed wizytą u stomatologa. Inna przyczyna jest często efekt złych doświadczeń i utrata zaufania do stomatologa np. po bolesnym i ciężkim doświadczeniu związanym z leczeniem zębów.

Dlatego tak ważne jest budowanie zaufania pacjenta i miłe otoczenie gabinetów stomatologicznych. Oczywiście w łagodzeniu bólu i złych doświadczeń spieszy nowa technologia, która pozwala na mniej inwazyjne zabiegi, a także prosta kwestia znieczulenia, które uśmierza ból przy borowaniu czy wyrywaniu zęba.