Awiofobia, czyli lęk przed lataniem

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak wiele osób na świecie jest dotkniętych lekiem przed lataniem samolotem, który kwalifikowany jest do fobii o charakterze swoistym i nosi nazwę awiofobii czy inaczej aerodromofobii.

Lęk przed lataniem najczęściej wynika z niewiedzy na temat tego, jak działa samolot, jakie musi przechodzić badania techniczne, jakie spełnione muszą być normy bezpieczeństwa. Niestety również w większości przypadków działa strach przed rozbiciem się samolotu i statystyki świadczące o tym, że samolot jest dużo bardziej bezpiecznym środkiem komunikacji niż samochód czy pociąg, nie przekonają osób cierpiących na tę fobię.

0037-0603-0418-4400

źródło: shutterstock.com

Strach przed lataniem może mieć dwojaki charakter – „czystego” strachu przed wzbiciem się w powietrze, lub też strachu przed zamknięciem w samolocie (o charakterze klaustrofobicznym) czy też lęku wysokości, obawy przed piorunami czy nawet samym podróżowaniem.

Skuteczną metodą walki z fobią przed lataniem samolotem jest psychoterapia połączona ze stosowaniem środków farmakologicznych. Jedną ze stosowanych form psychoterapii jest tzw. odwrażliwianie czyli nauka zastępowania reakcji lękowej inną reakcją o neutralnym charakterze. Inną, na pozór przerażającą, choć skuteczną metodą, jest kontaktowanie pacjenta z bodźcem, który wywołuje u niego strach – oczywiście stopniowo, z zastosowaniem zwykle łagodnych środków uspokajających.
Pomocny z kolei nie jest na pewno alkohol używany często jako swoisty środek znieczulający przez przerażonych pasażerów. Nawet niewielka ilość alkoholu spożytego w samolocie, gdzie ilość tlenu jest mniejsza niż na ziemi, może doprowadzić do upicia i niekontrolowanych zachowań, o uzależnieniu nie wspominając.

airline-coach-3275

źródło: gemssty.com

Rozwiązaniem dla osób, które muszą latać, a panicznie tego się boją, są kursy organizowane zarówno przez ośrodki psychoterapeutyczne, jak i np. przez linie lotnicze. W Polsce takie jednodniowe kursy organizuje EuroLot. Kurs najczęściej kończy się wspólnym lotem samolotem, który trwa około pół godziny i odbywa się pod opieka psychoterapeuty, a pilot dokładnie opowiada co się dzieje i czego można oczekiwać, z odgłosami włącznie, w poszczególnych fazach lotu.

50171

źródło: statyba.lt