Co daje czytanie książek?

Czytanie książek niestety nie jest jednym z nawyków Polaków. W dobie radia, telewizji, Internetu i rozbudowanych multimediów, czytanie odchodzi do lamusa. Jednak warto zastanowić się ile się traci zapominając o czytaniu książek i co takie czytanie wnosi do życia człowieka.

polawiaczewielorybow.pl

Źródło: www.polawiaczewielorybow.pl

Przede wszystkim czytanie książek uczy myślenia. Komunikacja międzyludzka oparta jest na słowie. Książka również oferuje przekaz słowny, w przeciwieństwie do telewizji, która robi to za pomocą obrazu. Dzięki słowom można wyrazić dużo więcej – zarówno wydarzenia zewnętrzne, jak i wnętrze człowieka. Należy pamiętać, że ludzie to istoty myślące, właśnie przez to, że używają języka czyli słów.

rozwojowo.blox.pl

Źródło: www.rozwojowo.blox.pl

Czytanie również znakomicie pobudza wyobraźnię – czytając możemy wyobrażać sobie bohaterów, wnętrza, krajobrazy – na podstawie opisów, tego co przeczytamy. Telewizja podaje wszystko „na tacy”, zatem nie pozwala na kreatywność i własne wyobrażenia. Dlatego ludzki umysł intensywniej pracuje i przez to się rozwija i staje bardziej elastyczny, poszerza ludzkie horyzonty.

moskalski.com

Źródło: www.moskalski.com

Czytanie książek rozwija również zdolności językowe – poszerza zasób słownictwa, kształtuje umiejętność wypowiadania się. Zarówno w mowie, jak i na piśmie. Ponadto wyrabia cierpliwość – aby dowiedzieć się jaki będzie finał opowieści, trzeba przeczytać całą książkę, zwizualizować wszystko, zrozumieć krok po kroku.

To tylko kilka zalet czytania książek. Każdy kto to robi i kto kocha książki zapewne będzie mógł wymienić jeszcze wiele innych korzyści, jakie czytanie daje mu personalnie.