Medytacja – podróż do własnego wnętrza

Człowiek w swoim szybkim i zabieganym życiu szuka często uspokojenia, chwili wytchnienia, zatrzymania się, wyciszenia. Jednym taki relaks daje sport, innym robienie domowych porządków czy zakupy. Jednak coraz więcej osób poszukuje czegoś głębszego, bardziej duchowego, co pozwoli na wejrzenie wewnątrz siebie, uspokojenie ciała i umysłu, znalezienie między nimi równowagi. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem jest medytacja.

pl.pointfm.jpg

Źródło: pl.point.fm

Czym jest medytacja?

Najprościej mówiąc, medytacja to zwrócenie się do własnego wnętrza, spojrzenie na siebie i swoje życie z boku, z dystansu, a w wyniku tego pogłębienie własnej świadomości oraz świadomości otaczającego nas świata. Aby medytować nie trzeba jeździć do Indii czy chodzić na specjalne szkolenia, czy do klubów. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, wyłączyć myśli galopujące do codziennych spraw, skoncentrować się na własnym wnętrzu, tu i teraz.

Zalety medytacji

Medytacja daje uspokojenie, wycisza, pozwala na łagodniejsze i spokojniejsze odbieranie samego siebie i otaczającego świata. Medytując poprawiamy swoją koncentrację, co ma przełożenie również na inne sfery naszego życia – pracę, rodzinę, naukę. Osoby medytujące rzadziej dopada stres, przez co osiągają lepsze wyniki np. na egzaminach czy przy trudnych zadaniach służbowych.

we-dwojepl

Źródło: www.we-dwoje.pl

Medytacja, poprzez zwiększenie świadomości i zrozumienia własnej osoby, poprawia również stan fizyczny człowieka, chociażby poprzez zmianę diety. Takie działania powodują, że ludzie medytujący czują się dobrze sami ze sobą, nie potrzebują akceptacji innych aby czuć się szczęśliwymi i spełnionymi. Medytacja w pewnym sensie pozwala żyć chwilą obecną, bez zastanawiania się nad przyszłością i rozpatrywania przeszłości.

Z tych wszystkich głównych i jeszcze wielu innych pomniejszych powodów medytacja może być zbawieniem dla udręczonej problemami i stresem duszy, a przez jej uspokojenie – również ciała. Często medytowanie jest czynnością spontaniczną – robimy to, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, nie potrafimy nazwać takiego stanu ducha i umysłu.

Wystarczy tak niewiele, jak kilka chwil dziennie poświęconych na medytację, aby inaczej spojrzeć na świat, na życie, na samego siebie i odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę.