Nieznane oblicza orzecha

Orzechy, czyli suche owoce pokryte skórką ukryte w skorupce znane są już od Starożytności. Dlatego wiąże się nimi wiele symboli, zwyczajów i powiedzeń. W Polsce uznaje się je za symbol szczęścia i powodzenia. Łacińskie powiedzenie „nuces relinquere”(porzucić orzechy), nawiązuje z kolei do zwyczaju, gdzie pan młody rzuca pod nogi przyszłej żony orzechy na znak rozpoczęcia dorosłego życia. Od wieków znane jest też dobroczynne działanie tych owoców. Zawarte w nich zdrowe tłuszcze i witaminy poprawiają urodę, a także stan ducha.

źródło zdjęcia: sxc.hu

Pomocne i zaskakujące orzechy

W naszym kraju najpopularniejsze są orzechy włoskie i laskowe. Jedzenie pierwszych poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Łupiny oraz liście pomagają za to pogłębić kolor włosów. Orzechy laskowe zawierają z kolei dużo witaminy E, która hamuje rozwój wolnych rodników, a przez to procesy starzenia się. Do klasyków gatunku zalicza się także nerkowce, jadalne kasztany, ale też niejadalne żołędzie. O dziwo orzeszki ziemne są nasieniem rośliny strączkowej, a kokosy czy migdały stanowią nasienie pestkowców.

źródło zdjęcia: sxc.hu

Co ciekawe migdały mają wpływ na pracę układu krwionośnego. Do tego pomagają zwalczać nudności i zgagę, dlatego ich spożywanie zaleca się kobietom w ciąży. Natomiast objawy menopauzy złagodzą pistacje. Zawierają bowiem dużą ilość fitosteroli chroniących przed chorobami układu krążenia, wzmacniających odporności, obniżających cholesterol. Problemy ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu pomogą zwalczyć za to orzechy makadamia.

Problemy skórne odchodzą do lamusa

Produkowany z fistaszków olejek arachidowy ukoi suchą i łuszczącą się skórę. Nieco mniej znane w naszym kraju orzechy bombajskie, czyli nerkowce wzmocnią płytkę paznokcia, włosy i poprawią wygląd skóry. W przypadku, gdy chce się zlikwidować ślady po oparzeniach i blizny warto jeść orzechy brazylijskie. Bakalie te z powodzeniem zastąpią stosowaną często w takich przypadkach suplementacje selenu w tabletkach.

źródło zdjęcia: sxc.hu

Dietetycy zalecają włączenie do diety różnych rodzajów orzechów. Trzeba jednak mieć na względzie, że oprócz właściwości zdrowotnych są one bardzo kaloryczne. Zjedzenie garści orzechów kilka razy w tygodniu nie powinno jednak mieć wpływu na wagę ciała, a na pewno przyczyni się do zachowania zdrowia.

źródło: zlapbalns