Bokwa fitness – Afryka, kick boxing i język migowy w jednym

Bokwa fitness przychodzi do nas na fali popularności Zumby. Ćwiczący w klubach fitness, domach kultury i wielu innych miejscach przyzwyczaili się już do spalania kalorii w energetycznym, latynoamerykańskim tańcu, jednak dla niektórych to cały czas za mało. I to dla nich właśnie powstała Bokwa, będąca połączeniem kicx boxingu, afrykańskiego tańca wojennego oraz znaków, liter i cyfr amerykańskiego języka migowego. Przyznacie sami, że brzmi nieźle.

Twórca Bokwa fitness

Na pierwszym planie Paul Mavi. źródło: bokwaamstelveen.nl

Twórcą Bokwa jest pochodzący z RPA światowej sławy tancerz i muzyk Paul Mavi. Jego fascynacja tańcem, fitnessem i afrykańskimi rytmami były tym, co pozwoliło mu na stworzenie programu pomagającego walczyć z chorobami i niepełnosprawnością, spalać kalorie, a przy tym dobrze i bezpiecznie się bawić.

Historia Bokwa fitness

Początki Bokwy sięgają roku 2000, jednak do Polski ten rodzaj ćwiczeń dotarł dopiero w tym sezonie. Pierwsze szkolenie lokalnych instruktorów miało bowiem miejsce zaledwie pod koniec września bieżącego roku. Póki co Bokwę do swojego harmonogramu wprowadziły kluby w Krakowie, Oświęcimiu, Katowicach, Jaworznie i Białymstoku. Pewne jednak jest to, że nie minie parę miesięcy, a na te taneczne zajęcia będzie się można wybrać także w innych miastach.

Co to właściwie jest Bokwa fitness?

[youtube]http://youtu.be/y_soxJDXAFE[/youtube]

Sama nazwa wywodzi się od słów „bo” – nawiązującego do light kick boxingu – i „kwa” – odnoszącego się do afrykańskiego tańca wojennego kultury Kwaito. To połączenie kick boxingu i tańca wojowników afrykańskich oparto na kombinacji liter, znaków i cyfr amerykańskiego języka migowego. Całe zestawienie jest bardzo skoczne i nad wyraz energetyczne, okraszane co jakiś czas rytmami pop i house.

Dla kogo przeznaczona jest Bokwa fitness?

źródło: flickr.com, Stephen Fyfe

Bokwa Fitness przeznaczona jest dla niemal wszystkich. Mogą ją ćwiczyć już czteroletnie dzieci, a także wszyscy dorośli, którzy posiadają przynajmniej podstawową sprawność fizyczną. Nie trzeba mieć też dużych umiejętności tanecznych. Jak zapewnia Paul Mavi, „jeśli tylko potrafisz się ruszać i znasz alfabet, to Bokwa jest dla Ciebie.”

Najważniejsze zalety Bokwa fitness

Na początku trzeba powiedzieć, że Bokwa nie jest programem skomplikowanym. Mimo czerpania z różnych źródeł, same kroki są proste i, co ważne, takie same na całym świecie. W tańcu nie musimy przejmować się sekwencjami kroków, swobodnie wczuwając się w muzykę i podążając za nią zgodnie z własnym rytmem.

Ruchy wykonywane w ramach zajęć Bokwa są dość szybkie i gwałtowne. Podczas godziny treningu można więc spalić nawet 1 200 kalorii i doskonale wymodelować własną sylwetkę. Co ważne, podwyższone spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się także po zajęciach.

I ostatnia rzecz: Bokwa to bardzo przemyślany program. Każdy krok w jego ramach wykonywany został zaplanowany tak, by być w pełni bezpiecznym także dla osoby o mniejszej sprawności ruchowej czy kondycji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Bokwa fitness, zachęcam do odwiedzenia jej oficjalnej strony internetowej.