Zumba – na czym polega, skąd się wzięła?

Każdy, kto choć raz był w ostatnim czasie w klubie fitness lub szkole tańca, słyszał na pewno o Zumbie. W letnie dni z Zumbą można było się spotkać także na plażach i rozmaitych festynach. Ale czym właściwie jest Zumba? Skąd się wzięła? I przede wszystkim: dlaczego cieszy się tak ogromną popularnością?

Historia Zumby

Beto Perez trener Zumby

Zumba po gruzińsku oznacza „wystarczy tylko chcieć”. Ojciec tych zajęć, Alberto „Beto” Perez, doświadczenia taneczne zdobywał już od najmłodszych lat. Z czasem stał się jednak nie tylko tancerzem, ale i choreografem oraz nauczycielem. Jednak i to mu nie wystarczyło. Rozwijając swoje pasje został instruktorem fitness, a także profesjonalnym trenerem osobistym. Cały czas jednak tańczył, stawiając zwłaszcza na ulubione tańce latynoamerykańskie.

Ponoć któregoś dnia, w połowie lat `90 ubiegłego wieku, przyszedł na fitnessowe zajęcia, które miał prowadzić, ale zapomniał nagrań muzyki, którą zazwyczaj puszczał. Wrócił więc do samochodu i przyniósł latynoamerykańskie utwory, których słuchał podczas jazdy, i to do nich dopasował formę zajęć. Uczestnikom nowatorski pomysł się spodobał, dlatego „Beto” postanowił go szerzej rozwinąć, tworząc podstawy zumbowej choreografii, która na samym początku XXI wieku dotarła także do Polski.

Na czym polega Zumba?

Zajęcia Zumby

źródło: spartyfitness.com

Zumba jest mieszanym stylem, który zawiera w sobie różne rodzaje fitnessu oraz prostą choreografię układaną między innymi do takich latynoamerykańskich tańców jak marenge, salsa, cumbia, reggeton, flamenco, samba, cza-cza czy taniec brzucha.

Zajęcia Zumby

źródło: fitstudios.ca

Początkiem zajęć jest jednak zawsze kilkuminutowa rozgrzewka. Ma ona przygotować nasze ciało do męczącego, tanecznego wysiłku. Dalej następuje właściwa część treningu, czyli nieskomplikowane układy taneczne, pełne radosnej energii. Po dwóch-trzech układach przychodzi krótka chwila przerwy na napicie się łyka wody i otarcie potu. Cykl taniec-mała przerwa powtarza się przez około 50 minut. Całości dopełniają ćwiczenia rozciągające przy spokojnej muzyce, dzięki którym rano nie będą miały prawa pojawić się zakwasy.

Zumba

Godzina Zumby to więc godzina świetnej, latynoamerykańskiej przygody z intensywnym, spalającym treningiem cardio. Uważa się, że w trakcie jednych zajęć można spalić nawet 600 kalorii. Regularnie ćwicząc doskonale wysmukli i ujędrni się swoją sylwetkę, nabywając przy tym dużej, tanecznej zwinności ruchów.

Trzeba również zaznaczyć, że Zumba ma najczęściej charakter interwałowy. Oznacza to, że zamiennie wykonuje się ćwiczenia o dużej i małej intensywności, przyspieszając tym samym spalenie problematycznego tłuszczyku.